Desinformace

Organizace Avaaz připravila informační text k desinformacím, který jsme narychlo přeložili a přidali na naše předvolební stránky.


Hrozí reálné nebezpečí, že by krajní pravice mohla zmařit demokratičnost voleb do Evropského parlamentu 2019, a zablokovat ho rasisty, extrémisty a popírači klimatu. Vypadá to, že tyto strany přicházejí odnikud, ale v některých zemích EU přitom momentálně vedou průzkumy veřejného mínění! Co je tedy jejich tajná zbraň?

Dezinformace.

Právě nyní Evropu zaplavují dezinformace, jako jsou ty o organizovaných skupinách migrantů, které útočí na policii, nebo o tom, že katedrála Notre Dame bude po rekonstrukci zahrnovat i minaret! Tým AVAAZ zkoumal tuto vlnu falešných zpráv, které se šíří Evropou a odhalil šokující fakt – počty zobrazení obsahu zpráv z dezinformačních sítí dosahuje stovek milionů, někdy i miliardy!

Studie za studií ukazují, že nikdo není imunní vůči těmto toxickým lžím, ale čím více víme, na co si dávat pozor, tím lépe se můžeme bránit. Před volbami proto Avaaz připravil pokyny, která by Evropanům měly pomoci chránit se před desinformacemi. Přečtěte si je a pak je sdílejte.

Pět věcí, které potřebujeme vědět o dezinformacích

1. Desinformace živí náš strach a rychle se šíří.

Lidé si daleko lépe zapamatují negativní informace než ty pozitivní, je dáno způsoby, jak se učíme. Autoři dezinformací to dobře vědí a proto využívají naše hluboké emoce a díky tomu je mnohem pravděpodobnější, že budeme sdílet negativní informace na sociálních médiích – ty se šíří až šestkrát rychleji než pravdivé zprávy!

2. Šíření desinformací prospívá provozovatelům sociálních sítí a přináší jim miliardové zisky.

Čím více času trávíme na sociálních médiích, tím více peněz jejich provozovatelé vydělají. Vědí, že extrémní a šokující obsah přitahuje naši pozornost, takže používají pro své stránky takové algoritmy, které šíření extrémního a šokujícího obsahu podporují. A dosahují tak miliard shlédnutí. Největší noviny ve světě prodávají několik milionů kopií, zatímco novinky na Facebooku přesahují miliardu shlédnutí za den.

3. Zbrojení proti nám.

Autoritářští vůdci od Brazílie až do Čínu používají desinformace jako moderní zbraň. Ale je to Rusko, které vede peleton – jeho obrovské „trollí farmy “ zaměstnávají zástupy lidí, aby vytvořily miliony falešných účtů, které šíří dezinformace. RT, ruská propagandistická agentura, má jeden z nejsledovanějších zpravodajských kanálů na YouTube s odhadem 2 miliardami zobrazení!

4. Dezinformace vyvolávají zabíjení lidí a jsou jedem pro demokracii.

Dezinformace již podnítily násilí v Indii a Brazílii a také brutální etnické čistky v Myanmaru . Je to také jed naší politiky. Falešné zprávy pomohly Brexitu, Bolsonarovi a Trumpovi. Falešné zprávy ničí důvěru v mainstreamová média, v naše demokratické instituce a v politické vůdce, vytváří dokonalou živnou půdu pro nesystémové extrémistické vůdce, kterým pomáhají dostat se k moci. Vzhledem k dezinformacím jsou v současnosti sociální média hrozbou pro demokracii.

5. Nikdo není imunní.

Součástí strategie zaměřené na polarizaci a rozbití naší společnosti jsou falešné zprávy, přesně mířené na různé vrstvy lidí napříč politickým spektrem. Například v USA vytvořila armáda ruských trollů falešné stránky pro americké černé aktivisty, které začalo sledovat více lidí než oficiální stránky hnutí Black Lives Matter! Myslíme si, že my sami nemůžeme uvěřit falešným zprávám, ale studie ukazují, že i ti nejzkušenější z nás mají tendenci věřit falešným zprávám a lidé nad 65 let je šíří nejčastěji.

__________

Dezinformace šíří nedůvěru, strach a lži. Čím více o nich však víme, tím lépe je můžeme zastavit – podělte se o tyto informace s přáteli a s rodinou, abychom je mohli dále šířit poznatky o hrozbě dezinformací. A čtěte dál a uvidíte, jak se chránit!

Pět způsobů, jak se chránit před dezinformacemi

1. Pokud něco vidíte, oznamte to!

Nevěřte tomu, co čtete na internetu. Dostane se k vám náhodný příspěvek na Facebooku s šokujícími informacemi o politickém kandidátovi? Nevěřte tomu! Ověřte si fakta u spolehlivých zdrojů, a pokud si myslíte, že jste našli nějakou dezinformaci, dejte nám vědět zde.

2. Podporujte skutečnou žurnalistiku.

Většina tradičních médií ctí etická a další pravidla, díky nimž jsou mnohem důvěryhodnější než náhodné informace na internetu. Nejsou dokonalé, ale kontrolují svá fakta a také mohou být volána k zodpovědnosti! Zaplatit si předplatné nezávislých novin s kvalitní žurnalistikou je jedním z nejlepších činů, který dnes může občan jednoduše udělat na podporu demokracie.

3. Zapojte se do kampaně s cílem vyčistit sociální média.

Avaaz má jednoduchý a účinný plán, jak přimět technologické giganty, aby odstranily epidemii dezinformací na sociálních médiích – publikováním nezávisle ověřených oprav falešných zpráv. Připojte se ke kampani.

4. Nevzdávejte se demokracie!

Cílem armád trollů je vytvořit takovou atmosféru nedůvěry, aby obyčejní občané nebyli spokojeni s demokracií. Pokud k tomu dojde, mohou se lehko dostat do popředí fanatičtí extrémisté. Demokracii je třeba nestále podporovat, je třeba povzbuzovat naše přátele a rodinu, aby dělali totéž, a podporovat naše zvolené činitele.

5. Podporujte důvěru v humanitu.

Dezinformace využívají našich nejhlubších obav, apelují na naši přirozenou pozornost, kterou věnujeme negativním zprávám a podporují agresivní a cynické politické strany. Pokud se ale dokážeme naučit se zabývat argumenty lidí, kteří si nemyslí totéž jako my, díky empatií, pozornému naslouchání a moudrostí, můžeme najít shodu přes naše rozdílné názory. Máme víc společného, ​​než nám dovolí naše obavy připustit. Pokud tomu věříme, mohou se stát úžasné věci.

______________

Naše civilizace je nejúspěšnější v lidské historii, na mnoha frontách, od lidských práv k demokracii. Jsme na cestě k tomu, abychom skončili s chudobou během jedné generace a jsme blízko k tomu, aby každé dítě mohlo chodit do školy. Je jasné, že nás sem dostala demokracie a dobří novináři, odpovědní političtí vůdci a spoluobčané . Ale tlaky dezinformací jsou velmi silné a hrozí zničit všechno. Nenechme je vyhrát tím, že se vzdáme naděje!

Jak vypadá dezinformace? Podívejte se na tyto 3 děsivé příklady z reálného světa!

1. Když se dezinformace používá k pohonu genocidy

Nenávistné lži o menšině Rohingů v Myanmaru se šířily virálně sítěmi. Falešné tvrzení o věcech, jako je kanibalismus, byly používány vojenskými a antimuslimskými skupinami k ospravedlnění etnických čistek. Tisíce rodů Rohingů byly zabity, ženy brutálně znásilněny a domy srovnání se zamí. OSN tuto situaci označilo jako jasnou genocidu.

2. Když se falešné zprávy používají k útoku na celé skupiny, jako jsou migranti

Téměř 10 milionů lidí vidělo video migrantů, kteří ničí policejní auto. Problém? Informace byla zcela lživá – video pocházelo z filmu a bylo několik let staré! Ani toto odhalení ale nezastavilo pravičácké skupiny v Itálii a napříč Evropou, aby ho šířily dál a dál, dokonce ještě před několika týdny – Facebook neudělal nic, aby toto falešné virální video, které zasévá nepřátelství a nenávist k přistěhovalcům zastavil.

3. Když se dezinformace používá k polarizaci a vyvolání strachu a hněvu

Ve Francii sdíleli lidé více než 251 000krát dopis francouzského herce Gérarda Lanvina, ve kterém kritizoval prezidenta Macrona a jeho vládu! Jediný problém? Celý dopis byl vymyšlený, herec potvrdil, že se stal obětí krádeže identity. Je to jasný příklad toho, jak jsou dezinformace využívány k šíření nedůvěry vládě – a to je velká hrozba pro demokracii.